Jindřich Štreit - Mezi snem a skutečností

Emocionálně silná výstava představí na pět desítek velkoformátových fotografií na téma opuštěnosti a bezdomovectví.

18. června v 17:00 hodin – komentovaná prohlídka s autorem a od 18:00 projekce filmového dokumentu o Jindřichu Štreitovi v semilském kině.

 


Výtvarné umění ze sbírek semilského muzea prodlouženo do 30. května 2021

Průřez výtvarnou sbírkou od autorů první semilské výtvarné skupiny Tvorba (Kubát, Janků, Tockstein), přes díla klasiků (Jíra, Komárek, Jiroudek, Solovjev, Klápště) až po znovu objevované regionální malíře (bratři Feiklové, Maischeider, Max, Bílek a další). Prezentovány jsou i poslední významné akvizice či nově restaurovaná díla.


Bílá místa konce války 1944-5 - prodlouženo do 25. července 2021

Výstava mapuje málo známé okolnosti týkající se mimo jiné táborů nucených prací v Semilech a nasazení českých lidí v semilské továrně Zittwerke v Řekách. Odhaluje také podrobnosti o tajné válečné výrobě leteckých motorů Junkers. Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu. Výstava Bílá místa konce války 1944-45 získala záštitu ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka a je realizována s podporou města Semily a Ministerstva kultury ČR. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech a město Semily. V rámci projektu vznikla také stejnojmenná kniha a dokumentární film, který je ke shlédnutí na výstavě nebo také zde:

 


Šedesát let semilského muzea – prodlouženo do 30. května 2021

Výstava mapuje vznik Mizerova muzea, přes Muzeum dělnického hnutí a Památník Antala Staška a Ivana Olbrachta až po současnost, obsahuje bohatý audiovizuální doprovod (videa z vernisáží, ze slavnostního otevření v roce 1960 apod.) K vidění jsou i zajímavé sbírkové předměty jako kávomlýnek Boženy Němcové, posmrtná maska Ivana Olbrachta, kolébka Antala Staška, námořní atlas ze 17. století.