Malíři Pojizeří – Jizera a její příběh 

Tradiční přehlídka aktuální tvorby několika desítek současných autorů se vztahem k pojizerskému regionu. Na výstavě připomeneme i nežijícího malíře Pavla Holase. 


100/30 let skautingu v Semilech

Přijďte nahlédnout do dobrodružství dlouhého více jak 100 let. Co děti přivádí do skauta? Co jim skauting dává do života? Jak je možné, že byť byl dvakrát zakázán komunisty a jednou nacisty, vždy znovu povstal z popela?  
Historie skautingu od začátků v 20. letech 20. století k současnosti skrze příběhy semilských občanů. K vidění bude jeden z českých vynálezů, které obohatili svět - podsada, táborový oheň, vyzkoušet budete moci i skautské hry a dovednosti. A zadívat se do filmů z historie semilského i českého Junáka. Přijďte ochutnat skauting všemi smysly, nebo jen zavzpomínat. Všichni jste vítáni.

Pro děti je připraven pracovní list z otázkami a úkoly. Každý týden se bude z odevzdaných listů losovat výherce, který bude odměněn.


Petra Hauptová - Ježkův sen

Petra Hauptová Řezníčková je ilustrátorka dětských knížek, učebnic a časopisů. Její kresby můžete najít například v časopisu Sluníčko. Pro děti je připraven pracovní list, který je provede celou výstavou.


Bílá místa konce války 1944-5 - prodlouženo do 25. července 2021

Výstava mapuje málo známé okolnosti týkající se mimo jiné táborů nucených prací v Semilech a nasazení českých lidí v semilské továrně Zittwerke v Řekách. Odhaluje také podrobnosti o tajné válečné výrobě leteckých motorů Junkers. Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu. Výstava Bílá místa konce války 1944-45 získala záštitu ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka a je realizována s podporou města Semily a Ministerstva kultury ČR. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech a město Semily. V rámci projektu vznikla také stejnojmenná kniha a dokumentární film, který je ke shlédnutí na výstavě nebo také zde: