SLAVNÁ SEMILSKÁ HRAČKA

6. května - 28. srpna 2022

V Semilech v minulosti působilo několik firem, zabývajících se výrobou hraček. Byly to například firmy Mach, Drábek, Tofa, Kovozávody nebo Kovap. Na výstavě uvidíte rozmanité výrobky těchto firem, vybraných ze sbírek muzea.

 

MALÍŘI POJIZEŘÍ - PORTRÉT/AUTOPORTRÉT

14. dubna - 19. června 2022

Do letošní přehlídky děl autorů spojených s Pojizeřím se zapojili: Natalia Akovantseva, Alena Beldová, Hana Hančová, Lukáš Havrda, Zuzana Kadlecová, Bohumil Lhota, Dagmar Macáková, Michal Machat, Vlasta Matoušová, Richard Náhlovský, Blanka Nováková, Zdenka Marie Nováková, Tomáš Plesl, Libuše Pražáková, Hana Pýchová, Patrik Rutkovský, Jiří Salaba, Denisa Smetanová, Jiří Srna, Michail Ščigol, Jiří Urban a Eva Vlasáková.

 


LÉČITELKA KVĚTOSLAVA PATOČKOVÁ

8. dubna - 18. září 2022

Expozice vás vtáhne do atmosféry domu Patočkových a seznámí vás s léčitelskou činností, recepty, ale i jasnozřivými schopnostmi jedinečné semilské léčitelky.

Fotografie z výstavy zde


JAN PIKOUS - NEZNÁMO KAM

1. dubna - 29. května 2022

Výstava Neznámo kam představuje návštěvníkům snímky dnes již nežijícího libereckého fotografa Jana Pikouse, který se v 60. letech minulého století zapojil do proudu české strukturální a imaginativní fotografie. Vystavené fotografie vybral kurátor výstavy Jaromír Typlt společně s autorovým synem, fotografem Šimonem Pikousem. Stěžejní část vybraných snímků se týká autorovy tvorby z doby, kdy fotografickému světu kralovala černobílá fotografie, se kterou autodidakt Jan Pikous experimentoval pomocí přístupu, jenž nazýval subjektivní fotografií.

Fotografie z výstavy zde

 


TAJEMSTVÍ ŘEMESEL NAŠICH PŘEDKŮ

stálá expozice

Na půdě na vás dýchne atmosféra přelomu 19. a 20. století. Vidět můžete předměty, které jsou potřeba k zpracování lnu, malovaný pojizerský nábytek, místní kroj nebo také betlém rodiny Maiznerů. Můžete si poslechnout i starý hrací strojek, který hraje vánoční koledy.

 

Foto: Roman Fries

 

Foto: Roman Fries