VLADIMÍR KOMÁREK A JOSEF NĚMEC - OBRAZY

24. června - 28. srpna 2022

Fotogalerie zde

Společná výstava Vladimíra Komárka a Josefa Němce ze soukromých sbírek vznikla u příležitosti stého výročí narození Josefa Němce a dvacátého výročí úmrtí Vladimíra Komárka. Kolekci vystavených obrazů Josefa Němce tvoří převážně sbírka jeho syna, výtvarníka a hudebníka Martina Němce a je doplněna třemi obrazy ze sbírky semilského muzea, několik pak bylo zapůjčeno z privátních sbírek lidí ze zdejšího regionu, kteří měli k autorovi osobní vztah.

Soubor prezentovaných děl malíře Vladimíra Komárka je tvořen ze sta procent z obrazů ze sbírek od soukromých majitelů, mnozí z nich znali autora osobně a mají k jeho obrazům osobní citovou vazbu. Zastoupeny jsou Komárkovy rané malby (nejstarší z roku 1960) z šedesátých let až po konec let devadesátých.

 


JAK SE RODÍ VEČERNÍČKY

3. června - 18. září 2022

Fotogalerie zde

Znáte Večerníčka? To je asi zbytečná otázka… Večerníčka zná přece každý. Je to veselý kluk, který nosí dětem pohádky už více než padesát let. Za tu dobu už mu prošlo rukama nespočet pohádek, vytvořených mnoha skvělými ilustrátory, režiséry, scénáristy a mnoha dalšími lidmi, bez kterých by to nešlo. Ale víte, co všechno obnáší vytvoření takového večerníčku? Jak se obrázkům a loutkám dává život? Na tyto a další podobné otázky vám odpoví výstava, která vznikla ve spolupráci s Dětským muzeem, oddělením Moravského zemského muzea.

Vyzkoušet si můžete jednoduchou počítačovou animaci, jak se dělají zvuky. Děti si mohou zahrát vlastní pohádku s připravenými loutkami nebo trénovat postřeh u dřevěného pexesa s motivy z večerníčků. Pokud někdo bude chtít jen relaxovat, v televizním koutku jsou připraveny ke shlédnutí některé z pohádek. Nahlédnout můžete i do světnice chalupy ševce Matěje z pohádky Chaloupka na vršku, kterou na výstavu zapůjčila známá výtvarnice Šárka Váchová.


SLAVNÁ SEMILSKÁ HRAČKA

6. května - 28. srpna 2022

V Semilech v minulosti působilo několik firem, zabývajících se výrobou hraček. Byly to například firmy Mach, Drábek, Tofa, Kovozávody nebo Kovap. Na výstavě uvidíte rozmanité výrobky těchto firem, vybraných ze sbírek muzea.

Fotogalerie zde

 


LÉČITELKA KVĚTOSLAVA PATOČKOVÁ

8. dubna - 18. září 2022

Expozice vás vtáhne do atmosféry domu Patočkových a seznámí vás s léčitelskou činností, recepty, ale i jasnozřivými schopnostmi jedinečné semilské léčitelky.

Fotografie z výstavy zde


 

TAJEMSTVÍ ŘEMESEL NAŠICH PŘEDKŮ

stálá expozice

Na půdě na vás dýchne atmosféra přelomu 19. a 20. století. Vidět můžete předměty, které jsou potřeba k zpracování lnu, malovaný pojizerský nábytek, místní kroj nebo také betlém rodiny Maiznerů. Můžete si poslechnout i starý hrací strojek, který hraje vánoční koledy.

 

Foto: Roman Fries

 

Foto: Roman Fries