Michael W. Pospíšil - Paris, Praha, etc...

Fotograf Michael W. Pospíšil (nar. 1955) žije napůl v Praze a napůl na ostrově v Chorvatsku. Jak název napovídá, většina snímků je z Čech a Francie, ale kdo by čekal klasiku se snímkem Eiffelovky, bude překvapen. Styl Pospíšilovy tvorby je originálnější a zaměřuje se při něm spíše na kompozice a detaily, které běžnému těkavému zraku pozorovatele unikají. Oblíbeným tématem autora jsou i momentky z bister a hospod a nezapře v nich zkušenost z původní profese autora dokumentárních filmů a absolventa FAMU. Michael W. Pospíšil se proslavil již jako dítě, kdy ztvárnil několik dětských hereckých rolí například ve filmu Ukradená vzducholoď nebo Až přijde kocour. Po roce 1989 pak působil jako ředitel Českého centra v Paříži a následně byl i generálním ředitelem sítě Českých center. V roce 2005 byl vyznamenán francouzským řádem Rytíře umění a literatury. V roce 2016 se vrátil do Prahy.

 


Jaroslav Skrbek - Můj život v Podkrkonoší

Výstava je věnována především grafické tvorbě rodáka z Poniklé, Jaroslava Skrbka (1888 – 1954). Akademický malíř Jaroslav Skrbek bydlel s rodiči později ve Vysokém nad Jizerou, ale chodil často i do Semil za tatínkem, který byl zaměstnán u zdejšího truhláře Macha. Vystudoval UMPRUM v Praze, následně byl i oblíbeným žákem profesora Maxe Švabinského. Až do konce života měl velmi vřelý vztah k rodnému kraji, což mimo jiné dokazuje i soubor 29 leptů pod názvem Léto v rodném Podkrkonoší z roku 1935, jehož exemplář s číslem 14 se díky finanční podpoře donátorky ze Semil podařilo koupit na pražské aukci umění do sbírek semilského muzea. Kromě těchto cenných grafických listů bude vystaveno i několik barevných kreseb ze sbírek semilského a vysockého muzea a další dokumenty z autorova osobního života. Výstava zde potrvá s přestávkou během vánočního jarmarku až do konce letošního roku.


Století volejbalu v Libereckém kraji

 


Ve službě bližním - 150 let SDH Semily 1

 


Tajemství řemesel našich předků

Na půdě na vás dýchne atmosféra přelomu 19. a 20. století. Vidět můžete předměty, které jsou potřeba k zpracování lnu, malovaný pojizerský nábytek, místní kroj nebo také betlém rodiny Maiznerů. Můžete si poslechnout i starý hrací strojek, který hraje vánoční koledy.

 

Foto: Roman Fries

 

Foto: Roman Fries