V. MAŠEK A J. URBAN: KLENOTY, OBRAZY, SKLO, ŠPERK

2. září - 20. října 2022

Na společné výstavě v semilském muzeu budou od obou autorů k vidění obrazy, skleněné plastiky, šperky a největším návštěvnickým lákadlem budou zřejmě kopie panovnických korun z dílny Jiřího Urbana. K vidění bude koruna svatováclavská, koruna římského krále, císařská koruna Napoleona Bonaparta, pohřební koruna Přemysla Otakara II. a železná koruna langobarských králů. Mimořádná výstava dvou originálních autorů potrvá jen do 20. října, s její návštěvou proto neotálejte.

Oba umělce spojuje několik oblastí tvorby. Vladislav Mašek vystudoval obor zlatník na Střední průmyslové škole v Turnově, věnuje se ale také dalším uměleckým směrům jako je kresba, malba, grafika a v neposlední řadě skleněná plastika. Pro bavorskou firmu Arakunst vyrobil modely egyptských šperků a zhotovil jednu z největších kolekcí kopií secesních šperků.

Jiří Urban se na střední škole věnovat také oboru zlatník – klenotník. Získal titul Mistr uměleckých řemesel u profesora Josefa Soukupa v Praze. Zabývá se výrobou kopií historických klenotů a volnou tvorbou šperků inspirovaných přírodou. Jeho díla jsou známá po celém světě, vytvořil například kříž pro papeže Jana Pavla II nebo granátovou soupravu pro britskou královnu. Jeho jméno je také neodmyslitelně spjato s volným seskupením malířů zvaným „Malíři Pojizeří“, které každoročně vystavuje svá díla v Pojizerské galerii.

 


JAK SE RODÍ VEČERNÍČKY

3. června - 18. září 2022

Fotogalerie zde

Znáte Večerníčka? To je asi zbytečná otázka… Večerníčka zná přece každý. Je to veselý kluk, který nosí dětem pohádky už více než padesát let. Za tu dobu už mu prošlo rukama nespočet pohádek, vytvořených mnoha skvělými ilustrátory, režiséry, scénáristy a mnoha dalšími lidmi, bez kterých by to nešlo. Ale víte, co všechno obnáší vytvoření takového večerníčku? Jak se obrázkům a loutkám dává život? Na tyto a další podobné otázky vám odpoví výstava, která vznikla ve spolupráci s Dětským muzeem, oddělením Moravského zemského muzea.

Vyzkoušet si můžete jednoduchou počítačovou animaci, jak se dělají zvuky. Děti si mohou zahrát vlastní pohádku s připravenými loutkami nebo trénovat postřeh u dřevěného pexesa s motivy z večerníčků. Pokud někdo bude chtít jen relaxovat, v televizním koutku jsou připraveny ke shlédnutí některé z pohádek. Nahlédnout můžete i do světnice chalupy ševce Matěje z pohádky Chaloupka na vršku, kterou na výstavu zapůjčila známá výtvarnice Šárka Váchová.


 

LÉČITELKA KVĚTOSLAVA PATOČKOVÁ

8. dubna - 18. září 2022

Expozice vás vtáhne do atmosféry domu Patočkových a seznámí vás s léčitelskou činností, recepty, ale i jasnozřivými schopnostmi jedinečné semilské léčitelky.

Fotografie z výstavy zde


 

TAJEMSTVÍ ŘEMESEL NAŠICH PŘEDKŮ

stálá expozice

Na půdě na vás dýchne atmosféra přelomu 19. a 20. století. Vidět můžete předměty, které jsou potřeba k zpracování lnu, malovaný pojizerský nábytek, místní kroj nebo také betlém rodiny Maiznerů. Můžete si poslechnout i starý hrací strojek, který hraje vánoční koledy.

 

Foto: Roman Fries

 

Foto: Roman Fries