ČERVENÁ ROUBENKA č. p. 104

 Vstupenky do roubenky zakoupíte na pokladně v TIC v budově muzea Husova 2.

 

Vstupné:

  • Dospělí: 30,- Kč
  • Děti, senioři: 15 ,- Kč
  • Průkazy AMG, ZTP/P, ZTP + doprovod: zdarma
  • Průkazy ISIC, ITIC: 50% sleva na vstupném

Prohlídky:

Od 1. října 2018 do 1. května 2019 se prohlídky nekonají.

 

Pilníkářská dílna - Expozice pilníkářství

V Semilech byla otevřena nová expozice zapomenutého řemesla – pilníkářství. V areálu tří památkově chráněných chalup v Jílovecké ulici se městu Semily podařilo zřídit dílnu pilníkáře, kterou v těchto místech skutečně provozoval Jaroslav Dolenský až do roku 1956. Z tehdejší dílny se nedochovalo téměř nic, celou výrobní technologii městu poskytl poslední český pilníkář pan Drahomír Smejkal z Jihlavy. Expozice pilníkařstvi je unikátní tím, že mnohé exponáty můžete vzít do ruky a na maketě si rovněž vyzkoušet, jakým způsobem se pilník vroubil. Součástí expozice je rovněž krátký dokumentární film o výrobě pilníků v dílně jihlavského pilníkáře Drahomíra Smejkala, který byl za svou celoživotní práci oceněn titulem Nositel tradice.

* V pilníkářské dílně natáčela i Toulavá kamera. Na reportáž se můžete podívat zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/213411000320310/video/

 

Život v Semilech - Expozice lidové kultury

Tato expozice vás jistě vtáhne do města Semily na přelomu 19. a 20.století. Rekonstruovali jsme světnici v semilském duchu a zakomponovali secesní nábytek počátku 20. století. Skutečnou pýchou expozice je tzv. Svatý kout s nově zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759. Právě tento zajímavý exponát je chloubou našich muzejních sbírek a je to jeden z nejstarších exponátů našich sbírek. 
 

Na půdě - Expozice léčivých bylin

Pro živou expozici léčivých bylin a lidového léčitelství jsme záměrně vybrali půdu. Na půdě je ideální prostředí pro sušení bylin. Na půdě můžete zhlédnout původní dochovaný povalový strop, užívaný v roubených stavbách již od středověku.

 

TOPlist