Výstava mapuje málo známé okolnosti týkající se mimo jiné táborů nucených prací v Semilech a nasazení českých lidí v semilské továrně Zittwerke v Řekách. Odhaluje také podrobnosti o tajné válečné výrobě leteckých motorů Junkers. Pro muzeum je to jeden z nejvýznamnějších výstavních počinů nejen v rámci letošního výstavního plánu. Výstava Bílá místa konce války 1944-45 získala záštitu ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka a je realizována s podporou města Semily a Ministerstva kultury ČR. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech a město Semily.

Filmový trailer k výstavě zde.


V letošním ročníku se většina z několika desítek výtvarníků s blízkým vztahem k našemu regionu tematicky vymezuje ke znovuobjevení mimořádně vzácné gotické plastiky tzv. Sytovské madony.  Ta se od roku 2019 stala perlou mezi předměty prezentovanými v prostorách semilského muzea a bude vystavena spolu s obrazy pojizerských malířů. Letité téma Panny Marie s Ježíškem v náručí jako symbol zrození a vztahu matky k dítěti jako střeženému pokladu je akcentováno v evropském umění již od středověku. V prostorách Pojizerské galerie toto téma ožije znovu a projde zajímavou konfrontací s moderní českou výtvarnou scénou. Vernisáž proběhne dne 26. 6. v 17:00 hod.


Na této výstavě se seznámíte s fotografiemi lidových staveb ve městě Železný Brod a ve vesnicích kolem něj, které byly pořízeny v letech 2011-14. Ve stopách autora tak navštívíte postupně Železný Brod, Hrubou Horku, Malou Horku, Horskou Kamenici, Jirkov, Střevelnou, Těpeře, Chlístov a Bzí, kde na roubených i zděných stavbách můžete obdivovat fortel našich předků.


Výstavu Z pokladů půd a depozitářů si budete moci prohlédnout do 13. září.

 

Výstavu Z pokladů půd a depozitářů si můžete prohlédnout také na dálku. Album fotografií z této výstavy i s popisky u  jednotlivých exponátů najdete zde.

Pokud budete mít zájem, můžete si vyzkoušet kvíz, jehož odpovědi najdete v popiscích u jednotlivých fotek. Kvíz najdete zde

 

 

 

 

                                                                        

 

                                                                                     

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

TOPlist